اولیایی : تکلیف آکادمی‌های فوتبالی ما مشخص نیست

کاظم اولیایی روز دوشنبه با حضور در غرفه ایرنا در بیست و چهارمین نمایشگاه رسانه‌های ایران در خصوص عملکرد تیم ملی در جام ملت‌های آسیا اظهار کرد: فوتبال ملی ما در همین حد است زیرا آکادمی‌ها تکلیف مشخص ندارند و فوتبالیست‌ها دیمی بازی می‌کنند. در ۱۶ باشگاه، ۱۶ اساسنامه و سلیقه و مدیریت و … داریم. کجای دنیا به این شکل است؟ به دنبال اساسنامه واحد بودیم ولی پس از ۱۳ سال نتوانستیم جایگاه باشگاه‌ها را مشخص کنیم. با وجود استعدادهای بسیار زیادی که وجود دارد، علت اصلی عدم موفقیت تیم ملی پایه گذاری اشتباه است.

وی عنوان کرد: زمانی که در باشگاه مدیریت می‌کردیم، قوانین باشگاه‌داری برای قراردادها داشتیم و طبق تجربه و قوانین خاصی پرداختی انجام می‌شد. یکی از ضعف‌ها که برای درست شدن آن به علی خطیر مدیرعامل استقلال هم می‌گویم پروتکل داشته باشیم و سلایق را دخیل نکنیم.

مدیرعامل اسبق استقلال در این میزگرد در مورد وضعیت مدیریتی باشگاه استقلال بیان کرد: متاسفانه اختلافاتی وجود دارد در باشگاه که سابقه نداشته است. دلیل این مسئله اول مدیریت کلان باشگاه است که ثبات ندارد زیرا اگر قدرت مشخصی باشد، این اختلافات اگر وجود بیاید هم از طریق هیات مدیره حل می‌شود. وزارت ورزش باید مالکیت کلان تیم را مشخص کند. البته منفعت برخی در اختلافات این افراد تاثیر گذار است. امیدوارم این اختلافات حل بشود و به هواداران نرسد. وضعیت باشگاه مطلوب نیست زیرا با حریف سنتی تنها ۵ اختلاف است ولی شادی دیده نمی‌شود.

وی افزود: رتبه‌بندی جایگاه‌ها باید اتفاق بیفتد. بعضی‌ها در زمان بازیگری خودشان آدم بزرگی بودند ولی جایگاه سرمربی متفاوت است. مراودات مالی بالا در باشگاه استقلال بعضی‌ها را وسوسه می‌کند که شریک شوند و به حواشی قوت می‌بخشند. این باشگاه را نباید با تیم‌های محلی اشتباه گرفت و سرمربی و مدیرعامل باید جایگاه استقلال را بشناسند.

اولیایی تصریح کرد: اولین سوال من از وزیر این است که بالاسر هیات مدیره استقلال چه کسی قرار گرفته است؟ عدم مشخص بودن جایگاه‌ها خیلی مسائل را خراب کرده است. من برای استقلال مطرح بودم تا از تجربه من استفاده شود اما از جوانان باید استفاده شود. خطیر هم همین طوری رئیس نشده و بین افراد زیادی توانسته به این جایگاه برسد و انتخاب شود.

وی عنوان کرد: اعتراض اصلی من به مجمع است زیرا هیچکس مسئولیت باشگاه استقلال را به عهده نمی‌گیرد. کسی مشکلات را حل نمی‌کند و کسی هم گردن نمی‌گیرد. منافع اعتباری و حتی اقتصادی باشگاه در خطر است. مردم را نباید سرکار گذاشت. ۷۰۹ میلیارد از کف خیابان جمع کردیم تا افزایش سرمایه انجام شود و شفافیت صورت گیرد ولی هیچ کاری انجام نشد و حتی معادل همان پول نقد جمع شده بدهی انجام شد. از رئیس جمهور به عنوان شورای عالی ورزش گلایه دارم که مسیر مدیریت‌ها اشتباه است.

مدیرعامل اسبق استقلال گفت: در بحث مالکیت مشترک موضع من به عنوان یک استقلالی نیست بلکه به عنوان یک کارشناس ملی است زیرا برخی وعده دادند و عمل نکردند. حمید سجادی ویز سابق وزارت ورزش آقایان را فراخواند ولی مدیران حاضر، اسناد جعلی آوردند و من هم اجازه اثرگذاری ندادم. راه اصلاح تفکیک مدیریت وجود دارد تا استقلال در آسیا حضور داشته باشد. اسناد تقلبی به فدراسیون آسیا دادند دفعه قبل و جریمه دلاری شدیم. ما باید از فوتبال حرفه‌ای درآمد داشته باشیم ولی الان در حال پرداخت جریمه هستیم. در گذشته برترین باشگاه آسیا بودیم ولی الان دهم هم نیستیم.

اولیایی عنوان کرد: استقلال در سال جاری به خاطر بدهی آندره‌آ استراماچونی وارد ارزیابی نشد ولی باید این مدارک درست شود تا در آسیا جای بگیریم. مگر مسیر درست چه اشکالی دارد که از مسیر غلط می‌رویم و حیثیت ملی کشور را از بین می‌بریم.

وی در پایان گفت: دعوای مجمع باید درست شود و پس از آن وزارت هم کار خودش را به درستی انجام دهد. در جلسات مجمع تصمیم می‌گیرند ولی در صورت جلسه ثبت نمی‌شود. ما تا حرف می‌زنیم تهدید به شکایت می‌کنند تا فرار رو به جلو داشته باشند ولی من باز هم به دنبال منافع ملی هستم. آقایان نباید اعمال سلیقه کنند تا راه صحیح پیدا شود.